لغتتعریف 
شوکا
شوکا مخفف عبارت: شبکه ویدئو کنفرانس ایران، است.
ویدئوکنفرانس
ویدئوکنفرانس به مفهوم برقراری ارتباط زنده ویدئویی (صوتی و تصویری) بین چند نفر در نقاط مختلف جغرافیایی دور و نزدیک می‌باشد.
به عبارت دیگر ویدئوکنفرانس فناوری است که افراد در مکانهای مختلف با فواصل مختلف را قادر می‌سازد تا صوت و تصویر همدیگر را به صورت زنده دریافت کرده و همانند جلسات حضوری با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل‌نظر نمایند. ویدئوکنفرانس می‌تواند با امکانات افزوده دیگری همانند تبادل اسناد و مدارک، اشتراک در تهیه مدارک، ارسال عکسها و … نیز همراه باشد.
صندلی
سیت (seat یا صندلی) هر اتاق مجازی در جلسات ویدئو کنفرانس دارای تعدادی صندلی یا ظرفیت برای حضور افراد است، که در یک‌زمان واحد به ازای هر صندلی یک کاربر امکان حضور در اتاق را خواهد داشت.
به‌این‌ترتیب که اگر در اتاقی 5 صندلی یا SEAT وجود داشته باشد، درنهایت 5 نفر می‌توانند در آن جلسه حاضر شوند.
تعداد صندلی‌ها در هر اتاق می‌تواند با توجه به ظرفیت اتاق متفاوت باشد و معمولا با ظرفیت های 8، 25، 40 و یا 100 صندلی است.
به صورت ساده تر: ظرفیت هر اتاق برای حضور کاربران در جلسه.
SEAT
سیت (seat یا صندلی) هر اتاق مجازی در جلسات ویدئو کنفرانس دارای تعدادی صندلی یا ظرفیت برای حضور افراد است، که در یک‌زمان واحد به ازای هر صندلی یک کاربر امکان حضور در اتاق را خواهد داشت.
به‌این‌ترتیب که اگر در اتاقی 5 صندلی یا SEAT وجود داشته باشد، درنهایت 5 نفر می‌توانند در آن جلسه حاضر شوند.
تعداد صندلی‌ها در هر اتاق می‌تواند با توجه به ظرفیت اتاق متفاوت باشد و معمولا با ظرفیت های 8، 25، 40 و یا 100 صندلی است.
به صورت ساده تر: ظرفیت هر اتاق برای حضور کاربران در جلسه.
اتاق
اتاق محل برگزاری جلسات مجازی بوده که مدیر جلسه و مدعوین برای برگزاری جلسه مجازی، به‌صورت غیرحضوری در آن گردهم می‌آیند.
به عبارتی ساده تر محل مجازی برگزاری جلسه که برگزاری جلسات در آن منوط به وجود حداقل یک اتاق است.
ROOM
اتاق محل برگزاری جلسات مجازی بوده که مدیر جلسه و مدعوین برای برگزاری جلسه مجازی، به‌صورت غیرحضوری در آن گردهم می‌آیند.
به عبارتی ساده تر محل مجازی برگزاری جلسه که برگزاری جلسات در آن منوط به وجود حداقل یک اتاق است.
ویدئو کنفرانس
به مفهوم فناوری برقراری ارتباط زنده صوتی و تصویری بین نقاط مختلف جغرافیایی دور و نزدیک میباشد. به عبارت دیگر ويدئوكنفرانس فناوری است که افراد در مکانهای مختلف با فواصل مختلف را قادر ميسازد تا صوت و تصوير همديگر را به صورت زنده دريافت کرده و همانند جلسات حضوري با يكديگر ارتباط داشته و تبادل‌نظر نمايند. ويدئوكنفرانس می‌تواند با امكانات افزوده ديگري همانند تبادل اسناد و مدارك، اشتراك در تهيه مدارك، ارسال عكسها و ... نيز همراه باشد.
SLA
SLA مخفف واژه Service Level Agreement قرارداد دو جانبه ای است بین خدمت دهنده و خدمت گیرنده که بر اساس توافق و به منظور تضمین پارامترهای کیفیت خدمات توافق شده منعقد می‌شود. در این قرارداد باید سطح کیفیت خدمات، نحوه اندازه گیری تخطی از سطح خدمات و ضمانت های اجرایی آن تعیین شود. (ویکیپدیا)
تفاهم‌نامه سطح خدمات، SLA قراردادی رسمی بین فراهم آورنده سرویس (Service Provider) و سرویس گیرنده (Customer) است که در برگیرنده مشخصاتِ سرویس، مسئولیت‌ها و اولویت‌های طرف مقابل است.

کیفیت سرویس چیست؟
کیفیت خدمات به سطح کیفی معینی اطلاق می شود که هر یک از شرکت ها برای رسیدن به آن تلاش می کنند و به این ترتیب برای هر یک از خدمات باید مشخصات خاصی تهیه شود.
سرویس گرفتن از شرکت هایی که SLA دارند مناسب تر است چراکه ناسازگاری و برخورد میان مشتری و سرویس دهنده به دلیل تعریف شدن سطح کیفیت سرویس، کاهش می یابد.
در ایران نیز مانند سایر کشورها باتوجه حضور بخش خصوصی در عرصه‌ ارایه خدمات مخابراتی و اینترنتی، اجرایی شدن قرارداد سطح خدمات مخابرات (SLA) ضروری به نظر می رسد.
فضای ابری
[رایانه و فنّاوری اطلاعات] مجموعه‌ای که زیرساخت آن مرکز داده‌های دارای قابلیت فراهم‌سازی سخت‌افزار است و در زمرۀ خدماتی است که به کاربران عرضه می‌شود * علت این نام‌گذاری ترسیم اینترنت به ‌شکل اَبر در نمودار شبکه است.

اگرچه پردازش ابری بیشتر مفهومی متعلق به قرن ۲۱ است، اما مفهوم و شالوده‌ی آن قدمت بالایی داشته و ریشه در زمانی پیش از دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی دارد. روزهایی که مشخصه‌ی آن، اتاق‌های سرور بزرگ بود با رایانه‌های فوق قوی غول آسا. این اَبَر رایانه‌ها میان چندین کاربر و از طریق اتصال‌هایی که بوسیله‌ی ترمینال‌های اشتراکی برقرار می‌شد به اشتراک گذاشته می‌شد و این در حالی بود که بیشتر پردازش صورت گرفته، در خود این اَبَر رایانه‌ها انجام می‌شد.
تصویری که ترسیم شد را در ذهن داشته باشید و فاصله‌ی یک اینترنت میان ترمینال و ابَر رایانه را به آن اضافه کنید؛ متوجه خواهید شد که آنچه در آن زمان وجود داشته به شدت به پردازش ابری، ذخیره‌سازی ابری و سایر سرویس‌های ابری امروزی ما شباهت دارد.
یک کلود یا ابر، در حقیقت ردیفی گسترده از کامپیوترهایی است که به یکدیگر متصل شده‌اند و بعنوان یک اکوسیستم واحد به فعالیت می‌پردازند. ابرها به گونه‌ای پیکربندی می‌شوند تا یک یا چند نوع سرویس به خصوص (نظیر ذخیره‌ی داده، تحویل محتوا، یا اپلیکیشن‌ها) را به گونه‌ای ارائه کنند که کاربران آن یعنی ما و شما بتوانیم از راه دور به این سرویس‌ها دسترسی داشته باشیم. تصور کنید که یک فضای ذخیره‌سازی بر روی یک سرور اجاره کرده‌اید. اگر این سرور به صورت واحد و بدون هیچ ارتباطی با سایر سرورها وظیفه‌ی نگهداری و پردازش داده‌های شما را بر عهده داشته باشد ممکن است بارها و بارها بنا بر دلایل مختلفی از بروزرسانی سیستم‌عامل گرفته تا مشکل سخت‌افزاری با نقصان مواجه شود. حال اگر مجموعه وسیعی از کامپیوترها را به گونه‌ای سازمان‌دهی کنیم که بار پردازشی و ذخیره‌سازی در میان آن‌ها سرشکن شده و بصورت پویا تقسیم شود نتیجه چه خواهد شد؟ مسلما پایداری بی‌نظیر یکی از خصیصه‌های اصلی این اقدام خواهد بود؛ و این همان ابر یا کلود است.

سرویس‌های ابری کاملا از پیش پیکربندی می‌شوند تا کاربر بتواند بدون نیاز به اعمال هیچ‌گونه تنظیمات خاصی، به بهره بردن از آن بپردازد. اما شاید ذهن شما هم به این نکته‌ی ظریف مشغول شده باشد که چرا عبارت کلود به معنی ابر برای این شیوه انتخاب شده است؟ هیچ‌کس به شکل دقیق نمی‌داند اما تصور یک پاسخ منطقی و قابل قبول به هیچ وجه دور از ذهن نیست. مجموعه‌ی عظیمی از واحدهای منفرد، زمانی که از ورای فاصله‌ی نزدیک نظاره شوند می‌توانند مفهوم و تصویر یک ابر واحد و منحصر بفرد را تدایی کنند. درست همانند ابری که از ذرات بخار آب، یا غبارهای معلق در هوا بوجود می‌آید. ذکر این مساله نیز خالی از لطف نیست که در زبان انگلیسی به پرواز دسته‌جمعی پرندگان و ملخ‌ها و... نیز عبارت کلود یا ابر را نسبت می‌دهند؛ حال تصور دسته‌ی هماهنگی از کامپیوترها بعنوان یک ابر آنقدرها هم نمی‌تواند دشوار باشد.

انواع ابر:
- ابر خصوصی
- ابر عمومی
- ابر آمیخته (هیبریدی)
- ابر اجتماعی
cloud
computing is a type of Internet-based computing that provides shared computer processing resources and data to computers and other devices on demand.
ویدئو
ویدئو ترکیبی از تصاویر متحرک به همراه صدا می باشد . ویدئو را می توان فرمت دیجیتالی از فیلم (آنالوگ) دانست.
معادل فارسی واژه « ویدئو » کلمه "فرانگاره " در نظر گرفته شده است که برگرفته از نگاره به معنای تصویر و اضافه شدن « فرا» به معنای بیشتر شدن و افزوده شدن در نگاره .(البته فعلا همین هم در فرهنگستان مصوب نشده است)
پس همانطور که ملاحظه می کنید، ویدئو فراتر از تصویر است و به طور معمول تصویر جایگزین مناسبی برای آن نمی باشد .
از نظر فنی خاستگاه ویدئو را باید در تکمیل سیستم‌های صوتی، تصویری جستجو کرد که مبنای دیجیتال (۰ و ۱)دارند. فیلم رسانه‌ای آنالوگ است که فریم به فریم دنیای سه‌بعدی روبه‌روی لنز دوربین را به سطحی دوبعدی تبدیل می‌کند. این تبدیل با بازی نور بر سطح امولوسیون ایجاد می‌شود اما در مورد ویدئو، کامپیوتر و تلویزیون مسئله فرق می‌کند: صفرها و یک‌ها هستند که واقعیت را می‌سازند اگر که بتوان به آن نام واقعیت داد.
video
the recording, reproducing, or broadcasting of moving visual images.
it's a great option for anyone looking to start using video to talk over the Net